Situačná pozornosť
Potrebujeme ju všade. Pri otváraní dverí, schádzaní zo schodov, pri šoferovaní. Považujeme ju za samozrejmú. Situačná pozornosť.
Pri jej vyčerpaní sa môže dostaviť vyčerpanosť a pokles vo výkone, napríklad ak dlho šoférujeme v noci v zlom počasí a musíme sa oveľa viac sústrediť na cestu ako inokedy.
Pozornosť alebo inak aj situačná pozornosť (vnímanie okolia a situácie) je základným stavebným kameňom nášho bezpečia. Ako sa hovorí „čo nevidíš tomu sa nevyhneš“.
Skúste si jednoduchú hru pozornosti. Pomyslite si na to, že od tejto chvíle si chcete všímať všetký žlté autá značky SEAT (vyberte si značku ktorá vám nie je blízka a farbu, ktorá nie je bežná). Chvíľu si ich budete všímať vedome, potom to ale váš mozog začne robiť automaticky a ešte aj po polroku od prečítania tohto článku si ten žltý SEAT všimnete úplne podvedome. Takto vieme svoju pozornosť upriamiť aj na dôležitejšie veci, napríklad naše bezpečie. Pozornosť klesá pri veľmi jednoduchých ale aj príliš zložitých podnetoch nedokáže preto sledovať mnoho rôznych vecí, jej kapacita je obmedzená.
Sebauvedomenie (self-awareness)
Pozornosť môžeme otočiť aj do svojho vnútra. Je to jeden z nevyhnutných krokov pri sebapoznávaní a sebarozvoji. Čokoľvek budete chcieť zmeniť na sebe, svojom správaní alebo vnímaní budete musieť začať sebauvedomením. Sledovať svoje vlastné reakcie akoby ste pozorovali sami seba vo filme, sledovať spôsob akým robíte veci, ako sa rozhodujete a ako premýšľate.
Vstávate ráno do práce? Sledujte svoju dennú rutinu, zamyslite sa nad tým ako fungujete. Riešite zložitý problém, rozprávate sa s niekým? Sledujte svoje myšlienky, svoje reakcie a gestá. Je to prvý krok k tomu ak niečo chcete zmeniť. Neporozumenie sebe je jedna zo základných vecí prečo nám častokrát nefungujú predsavzatia, či už novoročné alebo tie ostatné.
Pozornosť prítomného okamihu.
“Nie ste svoja myseľ”
A čo jednoduché môžete spraviť so svojou pozornosťou pre svoje bezpečie?
3 kroky pozornosti pre väčšie bezpečie
- Rozlišujte bezpečné a nebezpečné miesta. Bezpečné sú tie kde máte kontrolu nad priestorom a nemajú do neho prístup cudzí ľudia. (dom, byt, kancelária s dverami a kontrolou prístupu atď.) Uvedomte si keď vychádzate-vchádzate do takéhoto miesta a len si sami pre seba povedzte slovo „bezpečné“ alebo „nie-bezpečné“ („nebezpečné“ si schováme do ďalšieho článku)
- Vnímajte a strážte si svoj osobný priestor aspoň do vzdialenosti vystretej ruky. Ak túto vzdialenosť nemôžete z rôznych dôvodov udržať (tlačenica v MHD, dav ľudí) zvýšte obozretnosť, môžete ešte stále použiť ruky a lakte a umiestniť si ich na miesta na tele kde máte vo vreckách odložené veci (mobil, peňaženku). Ak máte tašku presuňte ju tak aby ste ju videli, ak ruksak dajte si ho dopredu.
- Ak ste v nie-bezpečnom priestore neodkláňajte svoju pozornosť mobilom a slúchadlami. Ak sa potrebujete venovať mobilu, počas chôdze po tmavej prázdnej ulici nie je práve ten najvhodnejší čas. Buď sa zastavte alebo spomaľte a najprv odsledujte nenápadne okolie a potom vybavte čo potrebujete.
„Ak poznáš nepriateľa i seba samého, nebudeš porazený. Ak nepoznáš nepriateľa, ale poznáš sám seba, máš 50% šancu na víťazstvo. Ak nepoznáš sám seba, ani nepriateľa, prehráš.“ — Sun Tzu