Detské letné tábory – prímestský tábor sebaobrany a tvorivých dielní Košice 2024

detsketaborykosice.sk 2024

Vážení rodičia, milé deti,

Pozývame Vás na nezáväzné prihlasovanie na letné prímestské tábory sebaobrany, zdravého pohybu a tvorivých dielní. Pripravili sme pre deti turnusy začiatočnícke, aj pokročilé. Dúfame, že sa nám podarí skombinovať turnusy k vzájomnej spokojnosti.
Deti sa môžu prihlásiť na pokročilé tábory v prípade, že sa už zúčastnili našich táborov alebo chodia na naše tréningy. Deti do 10 rokov budú mať sebaobranu hravou formou. Hraničný vek skupiny závisí od vyspelosti dieťaťa. Ak máte pochybnosti, kam zaradiť dieťa, zavolajte nám. Otvárame aj 2 turnusy vekovo otvorené.

Náplňou táborov sebaobrany budú nie len fyzické nácviky, ale aj rozhovory, situácie ako zvládať konflikty, ako spolupracovať, fungovať v kolektíve, ako si ustáť svoj osobný priestor. Budeme pracovať s emóciami, slovami, aj telom. Pokročilí sa budú viac venovať scénkam z reality a rozoberaniu situácií. Limit na turnus sebaobrany je 25 detí, v prípade, že Vám vyhovuje viac termínov, alebo nie ste limitovaní konkrétnym dátumom, budeme veľmi radi, ak nám to napíšete do poznámky. Umožňuje nám to lepšie naplánovať daný týždeň. Predbežne bude 6 turnusov sebaobrany. Vek pri turnusoch je orientačný a môže sa ešte meniť podľa väčšinového záujmu. Tam, kde nie je uvedený vek je to zatiaľ bez limitov. Ak Vám nevyhovuje vekové zameranie turnusu, napíšte nám, možno budete viacerí a prehodíme turnusy medzi sebou.

Tvorivé dielne budú tento rok začiatočnícke, aj pokročilé. Limit je 12 detí. Plánujeme 2 turnusy.

Cena letného tábora pre deti cvičiace u nás je 109 eur. Cena pre deti, ktoré nie sú členmi nášho klubu, je 129 eur. Za člena klubu sa považuje osoba s úhradou členského minimálne 6 mesiacov od septembra 2023 do júna 2024.

Po vypísaní nezáväznej prihlášky máte rezervované miesto. V priebehu apríla zašleme potvrdzujúci email s platobnými údajmi. Po úhrade budete mať miesto už záväzne rezervované. Úhradu je potrebné zrealizovať do 31. mája 2024 za júlové termíny a do 15. júna pre augustové termíny.


Budeme vďační, ak odkaz na túto stránku prepošlete aj svojim priateľom a známym.
Buďte zdraví a silní. Dúfame, že sa čoskoro vidíme.
Ďakujeme
Tím OZ Bezpečný prístav a Reálnej sebaobrany Košice


Termíny turnusov SEBAOBRANY:

Turnus A1 : 8. júl až 12. júl – pokročilí – juniori, vek 13+

Turnus A6 : 12. august až 16. august –  juniori, vek 13+


Termíny turnusov TVORIVÝCH DIELNÍ:

Turnus TA4 : 29júl až 2august

Turnus TA5 : 5. august až 9august


Denný program:

8-8,15 – príchod na Rastislavovu ulicu 100, telocvičňa Reálnej sebaobrany Košice

8,30-10,30 – doobedňajší tréning sebaobrany/tvorivé dielne

10,30-12,00 – hry a relax

12,15-13,30 –  presun na obed/obed

13,45 -15,45 –  poobedňajší tréning sebaobrany/tvorivé dielne

15,45 – 16,00 – odchod detí


Prosíme rodičov, aby zabezpečili:

  • náhradné tričko a krátke nohavice, aby boli deti v suchu, dlhé oblečenie v prípade chladnejšieho počasia alebo dažďa
  • športové topánky do telocvične (POVINNÉ). Prosíme o pevnú obuv na presun na obed.
  • šiltovku a ruksak, opaľovací krém, pršiplášť/dáždnik, v prípade chladnejšieho počasia dlhé oblečenie
  • prosíme o naraňajkovanie, keďže je to tábor s potrebou väčšej energie, silnejšiu desiatu alebo olovrant podľa potrieb dieťaťa
  • fľašu na vodu s menom
  • pre deti, ktoré idú na tábor tvorivých dielní naviac biele alebo svetlé tričko, ktoré môžeme zafarbiť farbami alebo batikou, drobné veci, ktoré treba opraviť – malé dierky, skrátenie oblečenia, našitie vrecka, poprípade bábiku, na ktorú chcú niečo ušiť.

Pre dodatočné informácie sa prosím informujte na  info@bezpecnypristav.sk alebo volajte na 0918707464

Často kladené otázky – prečítajte si nás pred vstupom do tábora.

VEK DETÍ

Tábory sú rozdelené podľa veku. Mnohokrát sa nám stáva, že dieťa je menšie, útlejšie na svoj vek alebo naopak vyššie, ťažšie a športovo zdatnejšie a vtedy individuálne zvažujeme o jeho posunutí do skupiny starších alebo mladších. Taktiež introvertnejšie deti, alebo deti, ktoré potrebujú trocha zosilnieť je niekedy vhodné dať do skupiny k menším, kde utvrdí svoje schopnosti „ja to už zvládam“ a potom veľakrát prejde do skupiny k starším deťom. Tieto tábory sú pre všetky deti, keďže sebaobrana je zručnosť pre všetkých. Neobávajte sa slabej kondície dieťaťa, pracujeme s nimi podľa ich možností a stále je možnosť si oddýchnuť, načerpať sily a vrátiť sa do skupiny. Boli u nás deti, ktoré celý jeden deň prespali 🙂

Čo sa týka menších detí, boli s nami aj 5 ročné. Ak chcete prihlásiť deti v tomto veku, mali by byť už samostatnejšie a mali by zvládať odlúčenie na celý deň. Taktiež veľmi pomáha súrodenec alebo kamarát v tom istom turnuse.

V prípade akýchkoľvek pochybností nám zavolajte na 0918707464.

„POVEDZTE NÁM TO“

Ak máte akékoľvek informácie o zdravotnom stave dieťaťa, či už fyzickom alebo duševnom, predchádzajúcich fyzických zraneniach, alebo zraneniach duše, prosím dajte nám to vopred vedieť. Uľahčí to komunikáciu a vieme prispôsobiť aj náš prístup. Tieto informácie nám slúžia aj na to aby sme mohli zabezpečiť bezpečie pre všetky deti.

„ONO NEPOČÚVA“

Často sa stáva, že rodičia prídu v pondelok s prvou vetou „ale on nepočúva, nerešpektuje nikoho“. Vydržte to s nami do konca týždňa. Mnohokrát je to len o skúšaní v prvé dni. Naše hranice sú pevné a voľné zároveň. Vedieme deti k samostatnosti, k realizovaniu vlastných výziev, k správaniu sa, redukcii zbytočných konfliktov, ale priamo na mieste aj k riešeniu vzniknutých konfliktov. Na druhej strane ako sa zastať sám seba, svojich názorov a to vhodnou a primeranou formou. Pracujeme veľa s emóciami a zážitkami detí.

„ZNIČTE HO“

Niekedy máme v prvý deň táborov požiadavku aby sme dieťa dostatočne fyzicky vyčerpali. Nie je to našim cieľom. Naše tábory sú pohybové, avšak s možnosťou regulovať fyzickú a emočnú záťaž. Deti majú u nás dostatok vyváženého pohybu a budú prirodzene unavené, kritický deň zvykne byť streda, keď sa únava viac prejaví, preto v tento deň zaraďujeme oddychovejšie aktivity.

STRAVA a OBEDY

Častokrát opakovaná strava, sladkosti a sladké vody – je to na Vás, avšak odporúčame s mierou. Ak má dieťa nadváhu a na desiatu 3-4 keksíky, zvážte rožok, šunku, syr, jablko a možno 1 keksík. Je to tábor, kde sa hýbeme celý čas a je potreba viac doplniť, avšak vrelo odporúčame znížiť spotrebu cukru. Mnohokrát vidíme deti jesť pred obedom sladkosti a potom na obede nie sú hladné. Taktiež ak máte deti, ktoré sú naopak častejšie hladné, zvážte zbaliť aj olovrant. A na pitie vodu. Deti počas dňa opakovane vyzývame na pitie. Prosíme o fľaše s minimálnym objemom 0,5-0,75l a menom.

Počas pobytu u nás, od ranného príchodu až po prevzatie rodičmi, sú úplne zakázané malé tvrdé cukríky a žuvačky. Platí to aj pre prestávky a cestu na obed.

Vychádzame v ústrety deťom s alergiami, najčastejšie sa objavuje intolerancia na laktózu, lepok, potom alergie na oriešky, paradajky, kapustu, vajíčka, potom bežné ako peľ, roztoče, prach a podobne. Taktiež k nám chodia deti, ktoré majú diabetes.

Stravujeme sa v reštaurácii, jednotnou stravou pre všetkých, deti aj pre nás (výnimka sú intolerancie). Počas obedu nie je možné si dokúpiť k obedu sladké vody, aj napriek požiadavkám detí. Deti do tohto tábora nepotrebujú peniaze, nie je možné si zakúpiť ani potraviny ani vodu. K obedu sú zeleninové a ovocné šaláty podľa ponuky reštaurácie. Zvyčajne mávame počas týždňa mäso na prírodno, rôzne soté, rezeň, palacinky, ako prílohy striedame ryžu, hranolky, cestoviny a mix polievok.

OBLEČENIE, OBUV A DOPLNKY

Úplnou nutnosťou je športová obuv. Vo fázach rastu, hlavne chodidiel, sa nám stávalo, že deti zakopávali o prsty, alebo doskakovali na ohnuté prsty. Sú to veľmi nepríjemné zranenia a veľmi Vás prosíme o zabezpečenie športovej interiérovej obuvi. Náhradné suché tričko, šiltovka počas prechodu na obed, v prípade dažďa dáždnik, alebo pršiplášť. Taktiež prosíme o zváženie obuvi na prechod na obed, je to cca 10 min pešo po chodníku, nie všetky deti zvládajú chodenie v žabkách, alebo šľapkách.

Na cvičenie neodporúčame tielka, keďže z dôvodu učenia pádov môže dôjsť k ošúchaniu ramien. Dĺžka krátkych nohavíc a legín poprosíme minimálne do pol stehien hlavne z dôvodu cvičenia na zemi. Taktiež vulgárne nápisy na oblečení v akomkoľvek jazyku nie sú povolené – ani do telocvične, ani na presun na obed.

Pre dievčatá odporúčame gumičku do vlasov, minimalistické alebo žiadne náušnice, taktiež neodporúčame nosiť hodinky, náramky, prstene, retiazky. Za stratu, poprípade zničenie OZ Bezpečný prístav nenesie zodpovednosť.

KOMUNIKÁCIA

S deťmi komunikujeme sústavne, každý deň je priestor na otázky, máme diskusné bloky. V prípade, že sa máte otázky ohľadom dieťaťa, je na to priestor ráno alebo poobede pri prevzatí. Prosíme neurgentné veci zasielajte mailom na info@bezpecnypristav.sk. Urgentné veci telefonátom.

MOBILNÉ TELEFÓNY

Počas dňa sú deti súčasťou organizovanej činnosti a na mobily nemajú čas a ani nemajú dovolené ich používať. Počas prestávok na oddych, jedlo alebo v čase poobedňajšieho oddychu po návrate z obeda, môžu mobily používať voľne, poprípade zavolať rodičov. OZ Bezpečný prístav nezodpovedá za prípadné straty a poškodenia zariadení.

NATÁČANIE A FOTENIE

Počas tábora nie je povolené vyhotovovanie videí a fotografií samotnými deťmi. Ak si niektoré dieťa chce odfotiť seba v konkrétnej situácii a požiada nás o to, a okolnosti umožnia to spraviť bez narušenia bezpečia a súkromia ostatných účastníkov, je možné takýto záznam spraviť. Taktiež ak si chcete Vy ako rodič vyfotiť dieťa v nejakej aktivite, môžete, ale individuálne. Je zakázané vyhotovovať akékoľvek záznamy rodičmi, bez vedomia inštruktorov.

NAŠE PRINCÍPY

Našim hlavným cieľom je duševné a fyzické zdravie. Ďalšími sú  neubližovať sebe, neubližovať iným a neničiť veci okolo. Vedieme deti aj dospelých k pochopeniu vlastnej bezpečnosti a dôležitosti dávať na seba pozor. Zdieľame myšlienky nulovej tolerancie násilia, rešpektovaniu slova NIE, rešpektu k vlastnému telu a práce s vlastnými hranicami. Hlavným princípom je duševné a fyzické zdravie, nechceme ubližovať sebe, iným ani ničiť veci okolo.

Všetky deti zapájame do všeobecnej športovej a pohybovej prípravy, a to je lezenie po lezeckej stene, preskoky cez prekážky, šplhanie a lezenie po lanách, rôzne behy. Taktiež deti majú priestor zahrať si rôzne hry, napríklad vybíjanú, volejbal, futbal, basketbal.

Taktiež všetci prejdú základnými údermi, kopmi, útekmi do bezpečia, vyskúšajú si kotúle a pády.

Pri scénkach a kontaktných aktivitách je na dieťati, či sa zapojí. Máme deti, ktorým to nebolo príjemné na prvé videnie a na druhý deň ráno už od dverí radostne kričali, že to dnes skúsia. Netlačíme, nenútime, môžu sa dívať a neskôr zapojiť. To isté platí pre scénky v „škole“, scénky v „MHD“, na „ulici“ a podobne. Učíme deti komunikovať svoje potreby. Rozprávame s nimi o nepríjemných situáciách, čo vedia spraviť, aké sú možnosti vzhľadom na ich vek aj fyziológiu. Taktiež zdieľanie príbehov je dobrovoľné. Deti nás môžu vyhľadať, ak chcú niečo prebrať mimo skupiny. Konflikty sa riešia priamo na mieste v danom čase.

Našim cieľom je posilniť dieťa, naučiť ho pracovať s emóciami, vyjadrovať svoje potreby vhodným spôsobom, znížiť stres level v záťažových situáciách. 

Dávame veľký priestor komunikácii, nepríjemným zážitkom v škole aj vonku, rozprávaniu o pocitoch, emóciách, náročných situáciách.

V rámci aktivít si deti dávajú vlastné ciele. Deje sa to v podpornom prostredí, bez vysmievania, cieľom je zlepšiť sa od pondelka do piatka, nie zlepšiť sa voči ostatným.

Je to tábor sebaobrany, kde sa veľa hýbeme, deti sa sem tam zrazia, alebo získajú modrinu, poprípade majú svalovku. To všetko k tomu patrí.